Divi optimistiski jaunumi nekustamo īpašumu tirgū

Divi optimistiski jaunumi nekustamo īpašumu tirgū

Aprīļa sākumā Rīgā norisinājās Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA konference “Kā Latvijā attīstīsies nekustamo īpašumu tirgus?” Eksperti, kuri uzstājās pasākumā, prognozēja dažādus tirgus segmentu attīstības scenārijus. Speciālisti bija vienotās domās par galveno: nekustamo īpašumu tirgū ir gaidāma izaugsme, bet tā galvenie virzītāji tuvākajā nākotnē kļūs ierobežots piedāvājums un vietējo pircēju aktivizēšanās.

Kas attiecas uz augstākās klases nekustamo īpašumu tirgu, tad Zemesgrāmatas dati par 2015.gadu pilnībā sakrita ar plānoto un apstiprināja darījumu skaita samazināšanos šajā segmentā. Pagājušā gadā Latvijā tika noslēgti 205 dzīvojamā nekustamā īpašuma darījumi ar vērtību virs 200 tūkstošiem eiro. Tas ir par 179 darījumiem (jeb par 47%) mazāk kā iepriekšējā gadā. Pārdoto objektu skaita ziņā līderes, tāpat kā iepriekšējos gados, bija Rīga un Jūrmala. Ievērojami samazinājušies dati par darījumiem Mārupes, Babītes, Garkalnes, Ādažu rajonos, kas agrāk bija pircēju intereses objekts.

Turklāt, būtiski samazinoties ārvalstnieku aktivitātei (par 59% uz 2014.gada septembri, kad ievērojami stingāki kļuva uzturēšanās atļaujas iegūšanas programmas nosacījumi Latvijā), luksus nekustamā īpašuma segmentā palielinājusies vietējo pircēju daļa. Ja 2014.gadā tā bija 21% no kopējā noslēgto darījumu skaita, tad 2015.gadā – jau 23%. Tieši ar vietējo pircēju aktivitātes palielināšanos eksperti saista gaidāmo izaugsmi nekustamo īpašumu tirgū visu veidu segmentos. Vietējie pircēji aktivizējušies arī sērijveida mājokļu tirgū. Pagājušā gadā tika reģistrēti 46 889 pirkuma līgumi (no tiem 13 tūkstoši – Rīgā), un tas ir par 2 tūkstošiem vairāk kā gadu iepriekš. Līdz „treknajam” 2006.gadam, kurā tika reģistrēti vairāk kā 76 tūkstoši darījumu, tirgum ir tālu, tomēr tam izdevies pārliecinoši iziet no 2009.gada krīzes rādītājiem, kad tika noslēgti tikai 33 tūkstoši nekustamā īpašuma darījumi.

Ierobežots piedāvājums – otrs svarīgākais faktors, kādēļ aug nekustamā īpašuma cenas. Sērijveida mājokļa vidējā cena praktiski atgriezusies pie 2004.gada līmeņa, pagājušajā gadā tā bija 655 EUR/m2. Savukārt augstākās klases nekustamā īpašuma segmentā dzīvokļu vidēja cena pagājušajā gadā palielinājusies par 11 tūkstošiem eiro, kas ir 346 tūkstoši eiro. Par 20 tūkstošiem eiro pagājušā gadā palielinājušās arī vidējās cenas privātmājām ar zemi – līdz 550 tūkstošiem eiro. Kopumā eksperti ir vienprātīgi par prognozēm attiecībā uz cenu pieaugumu nekustamā īpašuma tirgū līdz 2018.gadam - par 5-7%.

Acīmredzams, ka uz gaidāmā cenu pieauguma fona nekustamo īpašumu pircēji ir ieinteresēti noslēgt darījumus pēc iespējas ātrāk. Finansiālo resursu trūkums nedrīkst ierobežot viņu plānus. Grand Credit piedāvā īpaši izdevīgus finansēšanas nosacījumus projektiem, kas saistīti ar nekustamā īpašuma objektu iegādi.

Lai uzzinātu par visām sadarbības priekšrocībām ar Grand Credit, vērsieties pie mūsu speciālistiem pa bezmaksas telefonu: 80000688

Uz augšu